23 maja 2024 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret o męczeństwie ks. Stanisława Streicha, a tym samym udzielił pozwolenia na beatyfikację Sługi Bożego, kapłana archidiecezji poznańskiej, absolwenta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz Uniwersytetu Poznańskiego, duszpasterza wielu środowisk archidiecezji poznańskiej oraz męczennika. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2017 r. Uroczysta beatyfikacja odbędzie się w sobotę 24 maja 2025 r. na placu katedralnym w Poznaniu, przewodniczył jej będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Na 3 miesiące przed tą uroczystością Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy ze Świętym Wojciechem Domem Medialnym oraz poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową, poświęconą ks. Stanisławowi Streichowi, historii jego życia, okolicznościom męczeńskiej śmierci, a także teologicznej refleksji nad zagadnieniem męczeństwa za wiarę i jego rozumieniu we współczesnym świecie.
Sympozjum odbędzie się 27 lutego 2025 o 9:30
na terenie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Autorzy referatów reprezentują środowiska historyków i teologów, związanych z poznańskim i warszawskim oddziałem IPN, Wydziałem Teologicznym UAM, znaleźli się wśród nich także księża zaangażowani w przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego na różnych jego etapach – od diecezjalnego po rzymski.
Uczestnicy sympozjum będą mogli zapoznać się z historią parafii, w której pełnił posługę ks. Streich i w której spotkała go męczeńska śmierć; omówione zostaną różne konteksty tego tragicznego wydarzenia – od jego genezy po recepcję społeczną; przypomniane będą poszczególne etapy procesu beatyfikacyjnego; wreszcie przyjdzie czas na pogłębioną refleksję teologiczną nad ideą męczeństwa – w tradycji Kościoła, we współczesnym świecie oraz w konkretnym przypadku kapłana, który w maju bieżącego roku w Poznaniu zostanie dołączony do grona błogosławionych męczenników.
Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 r. w Bydgoszczy. Po maturze przyjęto go do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 r. przyjmując święcenia kapłańskie. W latach 1925−1927 był kapelanem sióstr elżbietanek oraz uczył religii w jednej z poznańskich szkół handlowych. W 1927 r. został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako dobry kaznodzieja. Rok później wyjechał do Koźmina, aby nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a od 1929 r. objął wikariat w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Od początku 1932 r. był wikariuszem w poznańskiej parafii pw. św. Marcina, a od 1 lipca 1933 r. objął parafię w Żabikowie. Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 r. została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko w Luboniu. 1 października 1935 r. ks. Streich został jej pierwszym proboszczem. 27 lutego 1938 r. odprawiał Mszę św. dla dzieci. Po odejściu od ołtarza skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię oraz wygłosić kazanie. W tym momencie zza pleców dzieci wyskoczył mężczyzna i dwukrotnie strzelił do księdza: trafił go w twarz, druga kula utkwiła w niesionym przez niego ewangeliarzu. Ksiądz Stanisław padł, a morderca zbliżył się i oddał jeszcze dwa strzały w plecy. 3 marca odbył się pogrzeb zamordowanego kapłana, w którym uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało męczennika złożono do grobu przy kościele.
(Nota biograficzna za: https://archpoznan.pl/pl/ksiadz-streich-bedzie-blogoslawionym-kosciola)
Nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha dostępna jest już książka Męczennik za wiarę Błogosławiony ksiądz Stanisław Streich, w której można znaleźć:
27 lutego 2025
9:30 Przywitanie uczestników - Ks. Prof. UAM dr hab. Mieczysław Polak, Dziekan Wydziału Teologicznego UAM; dr hab. Rafał Reczek, Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu
9:50 Ref. 1. Elżbieta Kowalczyk (IPN Warszawa), Panaceum na problemy społeczne i ekonomiczne czyli przyczyny rozwoju ideologii komunistycznej w II RP
10:10 Ref. 2. Marcin Jurek (IPN Poznań): Niepiękne lata trzydzieste – tło społeczno-polityczne Poznania
10:30 Ref. 3. Ks. Tomasz Rogoziński (Poznań), Zarys historii parafii pw. Jana Bosco w Luboniu
10:50 Przerwa na kawę
11:20 Ref. 4: Rafał Sierchuła (IPN Poznań): Zabójstwo księdza i proces oskarżonego
11:40 Ref. 5: Elżbieta Wojcieszyk (IPN Poznań): Reakcja społeczna na zabójstwo ks. Streicha
12:00 Ref. 6: O. Szczepan Praśkiewicz (Rzym), Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha: od wprowadzenia sprawy do ogłoszenia papieskiego dekretu o męczeństwie sługi Bożego
12:20 Dyskusja
12:45 Obiad
14:00 Ref. 8: Ks. Wojciech Mueller (Poznań), „Krew na ołtarzu”. Dwie męczeńskie śmierci w historii Kościoła w Polsce podczas Mszy św. biskupa Stanisława i księdza Stanisława Streicha.
14:20 Ref. 9: Ks. Paweł Wygralak (WT UAM), Teologia męczeństwa w tradycji Kościoła
14:40 Ref. 10: Ks. Dawid Stelmach (WT UAM), Teologia męczeństwa w optyce współczesnej popkultury
15:00 dyskusja i zakończenie konferencji, o. prof. UAM dr hab. Paweł Zając OMI, Zakład Teologii Historycznej WT UAM